valodu festivals kegumaskola 2019 featured

valodu festivals kegumaskola 2019 featuredJau daudzus gadus mūsu skolā ik pavasari norisinās Valodu festivāls, lai godinātu dažādas valodas, kuras var apgūt mūsu – Ķeguma komercnovirziena vidusskolā. Arī 20. maijā mēs bijām pulcējušies, lai noskatītos vairākus priekšnesumus dažādās valodās, ko sagatavojuši mūsu skolas audzēkņi no dažādām klasēm. Bez tam, skatītājiem bija fantastiska iespēja dzirdēt dažādus interesantus un aizraujošus faktus par pasaules valodām. Piemēram:

 • Visvairāk runātā pasaules valoda ir mandarīnu (ķīniešu) valoda (885 miljoni cilvēku). Tajā runā aptuveni 70% no Ķīnas iedzīvotājiem.
 • Japāņi vienmēr izvairās no vārdiem „nē, nevaru, nezinu” it kā tie būtu lamu vārdi.

 • Krievu valodai ir liela ietekme pasaules valodu saimē. Bizness, tūrisma nozares u.c. lietas ir cieši saistītas ar krievu valodu. Pat tādās valstīs kā Ēģiptē, Izraēlā un Turcijā daudzi iedzīvotāji lieliski prot sarunāties krievu valodā.
 • Krievu valoda Latvijā ir izplatītākā mazākumtautību valoda un otra izplatītākā valoda pēc to iedzīvotāju skaita, kam tā ir dzimtā (37,5%).
 • Mūsdienu krievu valoda radusies 18 gs. kad Krievijas impērijā valdīja Pēteris lielais. Šie laiki krievu valodai ir uzplaukuma laiki. Attīstījās arhitektūra, literatūra un uzplauka sabiedriskā dzīve, kas veicināja krievu valodas attīstību gramatikā, izrunā un citās ar šo valodu saistītās lietās.
 • Vairāki zinātnieki ir pārliecināti, ka, kļūstot par poliglotu, tu palielini savu smadzeņu spējas. Turklāt pastāv pētījumi, kuri apgalvo, ka runāšana vairāk nekā vienā valodā var palīdzēt samazināt prāta novecošanas procesus.
 • Latviešu valoda ir dzimtā valoda apmēram 1,3 miljoniem cilvēku, galvenokārt Latvijā, kur tā ir vienīgā valsts valoda. Aptuveni 400 000 latviešu valodas pratēju dzīvo ārzemēs.
 • Visā pasaulē pašlaik ir aptuveni 7000 valodu, 2500 valodu pastāvēšana diemžēl ir apdraudēta.
 • Interesanti, ka Rotokas valodā, kas tiek runāta Papua–Jaungvinejā, alfabētā ir tikai 12 burtu – un tas ir mazākais alfabēts pasaulē.
 • Uzskata, ka visgrūtāk iemācāmā pasaules valoda ir basku valoda, kurā runā ziemeļrietumu Spānijā un dienvidrietumu Francijā.
 • 1903. gada oktobrī Rīgas Latviešu teātra direktors Jēkabs Āriņš – Duburs lūdza Annu Brigaderi pārtulkot kādu bērnu lugu. Rakstniece, nevarēdama atrast neko piemērotu, trīs diennakšu laika sacerēja pasaku lugu “Sprīdītis”. Lugas pirmizrāde notika 1903. gada 26. decembrī Rīgas Latviešu teātrī. Izrādei bija panākumi, tā kļuva ļoti populāra, turklāt ar šo darbu īsti aizsākās gan pasaku lugas žanrs latviešu literatūrā.
 • Valoda ar visgarāko alfabētu pasaulē pieder Kambodžas khmeru valodai un tas ir 74 burtu garš. Par spīti khmeru valodas bagātīgajam alfabētam, valoda ar visvairāk vārdiem ir angļu, pārsniedzot 250 000.
 • Angļu valodā ik pēc katrām 98 minūtēm tiek izveidots jauns vārds.
 • Angļu valoda pamatā sastāv no 30% franču valodas, leksiski aizgūstot vairākus vārdus un ar laiku padarot tos par normu ikdienas runā.
 • Daudzās valodās ir 50 000 vai vairāk vārdu, taču valodas lietotājs parasti zina tikai daļu no valodas kopējā vārdu krājuma: ikdienas saziņā cilvēki izmanto vien dažus simtus vārdu.
 • Trīspadsmit pasaules valodās runā vairāk par 100 miljoniem cilvēku – mandarīnu (ķīniešu), angļu, hindu, spāņu, krievu, arābu, bengāļu, portugāļu, malaiju–indonēziešu, franču, vācu, urdu.

Mums visiem kopā bija iespēja noskatīties un izbaudīt 7 brīnišķīgus priekšnesumus, kas ļāva iepazīt dažādu valodu īpatnības, skanīgumu un bagātību, un kaut nedaudz iznākt ārā no mācību stundas rāmīša un ieskatīties valodu krāšņumā.

Milzīgs paldies visiem iesaistītajiem dalībniekiem – 2. b.klasei, 2.–4. klašu krievu valodas fakultatīva grupai, 5.b klasei, 6.a klasei, 8. klasei, 9. B klases pārstāvjiem un 12.klasei par sagatavotajiem priekšnesumiem. Tāpat vēlētos uzteikt skolotājus, kas ieguldīja darbu un sagatavoja skolēnus šim pasākumam – Ināra Kovaļčuka, Dzintra Germa–Lemese, Anna Paltere, Ilze Krastiņa un Iveta Barkāne.

Festivāla foto skatāmi galerijā.

Dzintra Germa–Lemese, angļu valodas skolotāja